+90532 566 30 26
info@sahinlersusehriotomotiv.com

Sevgili meslektaşım
Lütfen aşağıda yazdıklarımı dikkatlice sonuna kadar OKUYUNUZ!

 

Bugüne kadar korsan taşımacılıkla ilgili verdiğimiz mücadele hepinizin malumudur. Yıllarca bitmez, çözülmez dediğimiz korsan taşımacılıkla mücadele konusu bizim müşteriye de ceza yazılması teklifimiz ve tüm partilerimizin desteği ile yasa haline getirildi. Öncelikle Cumhurbaşkanımız olmak üzere tüm partilerimize-bürokratlarımıza desteklerinden dolayı teşekkürü bir borç biliriz.

 

Değerli kardeşlerim

2015 yılında dünyada büyük yankı uyandıran ama ülkemizde henüz faaliyeti bulunmayan Uber’in gelmekte olduğunu fark ederek araştırma yapmaya başladık. Diğer ülkelerde Uber’in nasıl bir yol izlediğini, ülkelerin ne tedbirler aldığını ve sonuçları görebilmek adına İngilizce, Almanya ve Fransızca yayınlanmış tüm dünya medyasını takibe aldık. 


Tüm dünyada taksicilerin Uber’e karşı eylem yaptığını, medyanın bu eylemlere geniş yer verdiğini, Uber’in bu eylem haberlerini kullanarak ücretsiz reklam yaptığını ve bir hayalet dev haline geldiğini gördük. İşte o an net bir şekilde kararımızı verdik: Eylem yok, Uber’e yarayacak reklam yok, bu hayalet devle gizli savaşacağız.


Hazırladığımız 500 sayfalık dünya örneklerini ve önlemlerini de içeren raporumuzu hükümetimizin tüm ilgili birimleri ile paylaştık. O güne kadar konu ile ilgili bir çalışma yapmamış olan üst kuruluşumuz İSTESOB’da düzenlenen toplantıda, o dönem başkan vekilimiz olan ancak şu anda Uber ile ilgili çalışma yapmadığımızı söyleyip çalışmalarımızı inkar eden Eyup Aksu bu dosyamızdaki bilgileri bizi temsilen İSTESOB yönetim kuruluna bizzat kendisi anlattı. 


2015 yılında Uber ve benzerlerine karşı başlattığımız gizli savaşı kurumlar arası bazı gizli yazışmalar söz konusu olduğundan ve korsanın reklamını yapmamak adına bugüne kadar medya ile paylaşmadık.

 

2017 yılına gelene dek belgelerde sadece bir kısmını göreceğiniz üzere (bazı belgeler GİZLİ mühürlü olduğu için) pek çok yazışma yaptık. Bu yazışmalar neticesinde İTEO yönetim kurulu ve meslektaşlarımız da destek olmak amacı ile Emniyet teşkilatımız ile denetimler yürüttük. Ki bu denetimler halen devam etmekte ve sadece son 11 ay içerisinde 6 bin 700 araç sürücüsüne ve yolcularına cezai işlem uygulandı. Emniyet Genel Müdürlüğümüze bu desteklerinden dolayı sonsuz minnettarız.


Sadece Emniyet Genel Müdürlüğümüz değil Maliye Bakanlığımızla da Uber konusunda gizli bir savaşa giriştik. Cezalar yazıldı, ancak bu hayalet korsana ulaşmak mümkün değil çünkü medyada Uber’in yöneticisiyim diyen kişi söz konusu ceza ödemek olunca reklam ajansıyız diye kenara çekildi. Ama maliye işin peşini bırakmadı takip devam ediyor.

 

Birçok kurumla birlikte İBB ve TURSAB da bu savaşta taksicinin yanında büyük bir cephe olarak yer ve önlem aldı.

 

Bugüne kadar tüm bu çalışmaları gizli yürütmekteki amacımız meslektaşımız sandığımız plaka sahipleri taksilerini kiraya verip bu korsan oluşuma gitmesin, şoför kardeşlerimiz ekmek teknesine arkasını dönüp korsanlaşmasın, hata yapan taksiciler yüzünden müşterimiz korsan oluşumu tercih etmesin. Peki sonuç?: 5 yıldızlı bir otelde yemekli eylem (??) yapmak ve taksilerinin arkasına seçim malzemesi olarak kullanmak üzere Uber ismini vererek asılan afişler ve medya ile paylaşılan bilgiler sonucunda Uber sayısında yüzde yüz artış oldu. Yani Uber’i bitireceğiz diyenler bu korsan oluşum için muazzam bir reklam yaptılar. Sosyal medyada Uber taksici ile dalga geçmeye, müşterilerimiz de korsan oluşumu desteklemeye başladılar.

 

Allah’tan İBB ile acil bir önlem alıp son kararı çıkarılmasını sağladık ve Uber cezası yiyen kişinin bir daha taksiye dönememesi ve belgelerinin iptali ile bu artışın önüne geçtik. Bizi ‘İBB kavga etmiyorlar’ diye suçlayanlar bizim taksimetre zammını da bu önemli kararları da İBB ile aldığımızı unutuyorlar. Tüm diğer kurumlar gibi İBB’ye de taksiciye desteklerinden dolayı teşekkür ederiz.

 

Biz İstanbul Taksiciler Esnaf Odası’yız. Biz İstanbul’daki taksileri temsil etmeye yetkili tek ihtisas odasıyız. Dolayısıyla bizim başkaları gibi hayali sorunlar üretmeye, ortalığa çıkıp bağırmaya çağırmaya, yalan söylemeye, iftira atmaya hakkımız yok. Biz sorunu görmek ve esnafımız adına bir zarar oluşmadan en kısa sürede bu sorunu çözmek zorundayız. Ancak şunu da unutmayın: Biz bir esnaf odasıyız. Kendi başımıza karar veremez, kafamıza estiği hibi hareket edemeyiz. Biz hükümet de değiliz. Her işimizi hükümetin ilgili birimleri ile yazışarak, çalışarak çözüyoruz. Devletin değirmeni ağır öğütür, ince öğütür. Her işte olduğu gibi bizim işimizde de zamana sadık kalmak zorundayız.

 

Şimdi gelelim son duruma. İsteyen istediğini söylesin. 2015’ten bugüne BTK'ya, Ulaştırma Bakanlığına, İçişleri Bakanlığına, Maliye Bakanlığına, Emniyet Genel Müdürlüğüne, Rekabet Kuruluna, İBB'ye yaptığımız başvurular ve resmi yazışmalar Uber'e prim yaptırmadan topyekûn bir harekat şeklini aldı.

 

O yazışma ve çalışmalarla gelinen nokta şudur ki:

D2 belgesi ile korsan taşımacılık yapıp ekmeğimize ortak olanlar, sonra da gözümüzü boyamak için yalandan yere sesini yükseltenler devletimiz tarafından takibe alındı.

Uber'e hizmet eden veya D2 belgesi ile korsan taşımacılık yapanlar hükümetimizin çeşitli birimleri tarafından takip edilmekte.

 

1- Maliye, Uber ile çalışan şahsı veya belgesini taşıdığı şirketi vergi anlamında incelemeye alıyor.

2- İBB Uber telefon uygulaması ile korsan taşımacılık yaptığı tespit edilen kişinin toplu taşıma belgesini iptal ediyor.

3- TURSAB D2 belgesini kötüye kullanmaktan acenteliği iptal ediyor.

4- Ulaştırma Bakanlığı bir tane korsan taşımacılık yaptığı tespit edilen şirketin tüm D2 belgelerini iptal ediyor.

5- Araç içerisinde yakalanan müşteriye 295 TL ceza yazılıyor.


Dün Emniyet Genel Müdür Yardımcımız Sayın Ali Çelik’le birtakım çalışmalar yaptık ki kendisi tüm Türkiye’de bu işlemleri yürüten müdürümüz. Allah’ın izniyle yakın zamanda size yine müjdelerimiz olacak.


Sevgili kardeşim

 

Her gün bir yeni bahane ile plakamız değer kaybediyor, taksilerimiz elimizden gidiyor diyenlere itibar etme. Eğer durum söyledikleri, yazdıkları gibi olsaydı şu anda plakalarını satmak için sıraya girmiş olmalıydılar. Halbuki onlar size sattırmaya çalıştıkları plakaları satın almak için bekliyorlar.


Ekmeğine, mesleğine namusuna sahip çıkar gibi sahip çık. Senin de ekmeğin bu işte, benim de. Mesleğimiz zarar görürse senin canın ne kadar yanarsa, benimki de o kadar yanacak. Ne taksini, ne Oda’nı sahipsiz bırakma. Sizler desteklerinizle, güveninizle mesleğimizin geleceğini bana ve yönetim kurulumuzdaki arkadaşlarıma emanet ettiniz. Biz de hamd olsun emanete ihanet etmedik, etmeyeceğiz de. Korsanı bitirdiğimiz gibi Uber ve benzerlerini de bitireceğiz. Korsan plakaları bizimle paylaşın, gönlünüz rahat olsun bu işe de sizlerle birlikte imza atacağız. İnancını yitirme, zafer taksicinin olacak!

 

Taksicinin Odası var.

 

Yahya UĞUR

Başkan